22 грудня починається зимове сонцестояння і закінчується Корочун.
Здавна саме це триденне “завмирання” Сонця і наступне його “народження” святкувалося як Свято народження Сонця — або Різдво Божича Коляди. Божич — це молоде Сонце.Закінчується Корочун — найтемніша частина року. Разом із житнім снопом, Дідухом, входять до нашої оселі Духи нашого Роду. На столі дванадцять страв — за числом місяців року.
Першу ложку куті старійшина Роду підкидає до стелі і промовляє: «Дідів кутею пом'яніте і чаркою не обменіте». У цю святу ніч душі предків, символічно втілені в дідухові, злітаються до своїх родів.Особливою владою наділялися в цей час темні сили, які дуже близько підступали до світу живих. У цей день люди повсюдно розводять вогонь, палять багаття — допомагаючи тим самим відродитися Сонцю. На третій день після відродження Сонця, коли прибуток сонячних хвилин стане найбільш помітний (“Cонце набере сили”), народ святкує Коляду — це день народження нового Сонця.
Уже цієї п’ятниці матимемо найдовшу ніч року та найкоротший день: у 2023 році зимове сонцестояння відбудеться 22 грудня о 05:27 за київським часом. Наші предки вважали цей час одним із найбільш енергетичним у році.
День зимового сонцестояння ще називають сонцеворотом. Астрономічно явище пов’язане із тим, що північна півкуля нахилена у бік, протилежний від Сонця, візуально вона досягає найнижчої точки на небі. Це триває близько 3 діб, в цей час висота Сонця на небосхилі майже не рухається.
Найчастіше день зимового сонцестояння припадає на 21 грудня (рідше буває 20 або 23 грудня). Однак у роки, що передують високосному, зимове сонцестояння відбувається 22 грудня. Саме таким є 2023 рік. 22 грудня світловий день триватиме не повні 8 годин.